- Po zainstalowaniu aplikacji Synology Drive Client, uruchamiamy ją
- W polach 1,2,3 podajemy otrzymane – nasze indywidualne dane dostępowe do serwera NAS. Następnie klikamy Dalej
- Jeśli wprowadzone przez nas dane są poprawne pojawi się kolejne okno – tutaj zostawiam domyślnie Zadanie synchronizacji
- Ustawiamy folder, który ma się synchronizować – (1) dla pracy indywidualnej zostawiamy domyślne /home
Dla pracy grupowej / firmowej – wybieramy Zmień i wybieramy folder zespołu.
(2) – ustawiamy miejsce na dysku naszego komputera, gdzie mają być pobierane i synchronizowane pliki.
Klikamy Zrobione
- Po zakończeniu konfiguracji, na pulpicie pojawi nam się ikona Synology Drive Client – po kliknięciu w nią otworzy się folder z plikami “chmurowymi”
- Pusta chmura oznacza – pliki dostępne na serwerze, nie pobrane na ten komputer (nie zajmują miejsca na dysku naszego komputera)
- Stan synchronizacji można sprawdzić w prawym dolnym rogu ekranu na ikonce z literą “D”
- Pracujemy z plikami na tych samych zasadach co lokalne pliki. Różnica jest taka, że w momencie zapisu przez nas pliku – jest on automatycznie przesyłany do chmury. Po włączeniu innego komputera, który ma ustawiony folder synchronizacji – system automatycznie pobierze zmieniony plik.
- Jeśli chcemy, żeby wybrany plik / folder był pobrany na nasz komputer (i dostępny również wtedy, kiedy nie mamy dostępu do internetu) – klikamy na niego prawym klawiszem myszki i wybieramy Przypnij trwale kopię lokalną
- Ikona w kolumnie stan zmieni się z pustej chmury na zielone koło ze strzałką – oznacza to, że plik jest pobrany i można korzystać z niego również bez połączenia internetowego. Po ponownym połączeniu z internetem synchronizacja plików, w których wykonaliśmy zmiany zrobi się automatycznie.